Gala ESKA Music Awards 2011

2011-05-30 09:15:07

fot.

W sobotę 28 maja w katowickim Spodku odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja gali ESKA Music Awards 2011. Na imprezie bawiło się ponad osiem tysięcy osób. Całe wydarzenie było transmitowane na żywo przez kanał TVP2. Trzeba przyznać, że było to niesamowite widowisko.

Najwięcej nagród dostali Ewa Farna i Robert M. Ewa Farna zdobyła aż trzy statuetki, wygrywając w kategoriach Artystka Roku, Hit Roku oraz Cyfrowy Hit Roku, natomiast Robert M. otrzymał nagrody w kategoriach Artysta Roku i Klubowy Hit Roku. Za najlepszy Zespół Roku słuchacze Radia ESKA uznali grupę Video, a za najlepszy teledysk - Rock'N'Rollin'Love grupy Afromental, który zwyciężył w kategorii Video Roku. Po raz pierwszy w historii ESKA Music Awards statuetkę wręczono w kategorii Nowa Twarz. Odebrała ją Asia Ash, według słuchaczy ESKI najbardziej utalentowana debiutantka polskiej sceny muzycznej. Oprócz statuetki Asia Ash dodatkowo otrzymała budżet promocyjny w wysokości pół miliona złotych do wykorzystania na antenie Radia ESKA, ESKA Rock oraz w muzycznej stacji telewizyjnej ESKA TV.

Największym hitem 2010 roku okazał się przebój Ewakuacja Ewy Farny, natomiast wielbiciele muzyki klubowej docenili utwór All Day All Night. Dodatkowo Ewa Farna zdobyła nagrodę specjalną - Cyfrowy Hit Roku w kategori POP za utwór Ewakuacja, przyznany przez Ovi Muzyka - jeden z największych internetowych sklepów z muzyką w Polsce.

Kapituła Radia ESKA, jak co roku wręczyła również wyróżnienia gwiazdom zagranicznym. Nagrody osobiście odebrali: w kategorii Zagraniczny Hit Roku - Alexis Jordan za piosenkę Happiness oraz Zagraniczny Zespół Roku - norweski duet Madcon. Statuetka w kategorii Zagraniczna Nowa Twarz  powędrowała do Natalii Kills, a Skunk Anansie uznano za najlepszy Zagraniczny Zespół Rockowy.

Specjalną niespodzianką przygotowaną przez organizatorów było nagranie z wręczenia nagrody dla najlepszego Artysty Zagranicznego. Tytuł otrzymała Lady Gaga, która odebrała nagrodę w Los Angeles z rąk Dyrektora Programowego ESKA TV, Igora Nurczyńskiego. Artystka z oczywistych względów nie mogła pojawić się osobiście na Gali w Katowicach.

Podczas Gali publiczność zachwyciła smyczkowa aranżacja hitu Śniadanie do Łóżka wykonana przez Andrzeja Piasecznego. To właśnie jemu fani zgromadzeni w Spodku oraz przed telewizorami biorąc udział w konkursie SMS-owym przyznali specjalną statuetkę w kategorii Hit Gali. Główną nagrodą dla uczestników losowania był samochód Mazda 2. Wygrał ją Pan Wojciech z Katowic.

W katowickim Spodku oprócz laureatów Gali i nominowanych gwiazd wystąpiło wielu artystów polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, którzy na dobre zagościli na listach przebojów Radia ESKA. Swoje hity zaprezentowali: Piasek, Agnieszka Chylińska, Kayah, Alexandra Stan, The Nycer, Video, Carpark North, Madcon oraz Honey.

Rozdanie nagród uświetniło też wiele polskich gwiazd, aktorów i celebrytów, którzy wręczyli zwycięzcom statuetki, między innymi Katarzyna Zielińska, Edyta Herbuś, Michał Piróg, Magdalena Mielcarz, Piotr Kupicha, Radek Majdan, Przemysław Cypriański, Augustin Egurolla oraz Magdalena Schejbal.

Galę ESKA Music Awards poprowadzili prezenter Radia ESKA Krzysztof Jankes Jankowski wraz z Sonią Bohosiewicz i Tomaszem Kammelem. Podczas występów wykonawcom towarzyszyli tancerze z grupy Volt, którzy wykonali repertuar według choreografii Augustina Agurolli.

Po oficjalnej Gali tradycyjnie odbyło się afterparty z udziałem gwiazd i VIP-ów. Imprezę zogranizowano w katowickim klubie Trendy. Niestety zwyczajowo żadni dziennikarze nie zostali zaproszeni na tą imprezę. Tego, co się na niej działo, możemy się jedynie domyślać.

Organizatorem Gali ESKA Music Awards 2011 jest Promotor United Entertainment. Patronami Gali ESKA Music Awards są Radio ESKA, Eska ROCK, ESKA TV oraz TVP2. Głównym sponsorem była Hoop Cola. Partnerami imprezy był sklep Ovi Muzyka oraz Mazda Motor Poland.